Przejdź do głównej zawartości

Czym jest Strefa Śródziemnomorska

Strefa Śródziemnomorska to obszar Morza Śródziemnego z leżącymi na nim wyspami oraz kraje/regiony które mają do niego dostęp (Gibraltar, Hiszpania, Francja, Monako, Włochy, Malta, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Grecja, Cypr, Turcja, Syria, Liban, Izrael (w tym Strefa Gazy), Egipt, Libia, Tunezja, Algieria i Maroko)

Klimat
W strefie śródziemnomorskiej występują dwie pory roku:
gorące i suche lato
łagodna i wilgotna zima

Latem nad Morze Śródziemne napływa ciepłe i suche powietrze zwrotnikowe znad Sahary. Jest wtedy sucho i upalnie. Zimą wilgotne powietrze z zachodu przynosi opady deszczu, a w górach - śniegu. Zima jest bardzo łagodna i temperatura nie spada poniżej 0 °C. Największe opady deszczu występują od listopada do kwietnia. W północnych rejonach morza śródziemnego takich jak wybrzeże Chorwacji, Włoch, Francji oraz Hiszpanii (w rejonie Katalonii, w tym na Balearach), zdarzają się opady śniegu, gdyż jest to strefa uważana za nieco chłodniejszą, gdzie obecny jest wpływ czynników pochodzących z europejskiej strefy klimatu umiarkowanego. Nie bez znaczenia pozostaje również wpływ Oceanu Atlantyckiego w okresie zimowym, którego wody przedostające się poprzez cieśninę Gibraltar, powodują ochładzanie zachodniego basenu.





Strefa śródziemnomorska zajmuje najmniejszą powierzchnię ze wszystkich stref geograficznych. Podobne warunki jak na wybrzeżach Morza Śródziemnego panują również na niewielkich obszarach na czterech innych kontynentach: na zachodzie Ameryki Północnej i Południowej oraz na południu Australii i Afryki.

Roślinność
Roślinność w tej strefie jest przystosowana do letniego okresu suszy. Liście drzew i krzewów są skórzaste - lśniące, sztywne, grube i twarde. Dzięki temu nie usychają nawet wtedy, gdy utracą dużo wody. Roślinność strefy śródziemnomorskiej nazywana jest także roślinnością twardolistną. Takie liście mają wawrzyn, czyli laur. Roślinność twardolistna jest wiecznie zielona. W przeszłości w tej strefie rosły lasy liściaste i iglaste składające się z cedrów, dębów, sosen, cyprysów. Wskutek karczowania lasów pod pola uprawne, ich miejsce zastąpiły zarośla wiecznie zielonych krzewów i karłowatych drzew zwanych makią. Rosną tam: karłowate dęby, oleander, mirty, jałowce, wawrzyny, wrzośce, pistacje. Charakterystycznymi elementami krajobrazu śródziemnomorskiego są pinie i wysmukłe cyprysy. W Hiszpanii i Portugalii rośnie dąb korkowy.

Jednym z gatunków drzew nad Morzem Śródziemnym jest cedr - symbol występujący na narodowej fladze Libanu. Objęty jest ścisłą ochroną, ponieważ należy do gatunków zagrożonych wyginięciem. Innym drzewem jest dąb korkowy, z jego kory wyrabia się cenny surowiec - korek.

Roślinność w przeszłości
W przeszłości w strefie śródziemnomorskiej rosły lasy liściaste i iglaste. Przeważały w nich zawsze zielone dęby oraz drzewa szpilkowe: różne gatunki sosen, cedry i cyprysy. Od wieków lasy karczowano i wypalano, żeby założyć pola uprawne. Wycięcie lasów, rosnących na zboczach gór, powodowało niszczenie (erozję) gleb: deszcze stopniowo zmywały ze stoków urodzajną glebę, aż ziemia stawała się jałowa. Wtedy zaprzestawano uprawy roli, a na zarastających ziołami i krzewami terenach zaczynano wypasać owce i kozy. Lasy dostarczały także drewna- od czasów starożytnych ścinano cedry i wysokie sosny. W ten sposób zniszczono ponad 90 procent pierwotnych lasów.

Rośliny uprawne
Łagodny klimat śródziemnomorski sprzyja uprawie wielu roślin. Najbardziej typowe dla tej strefy są oliwka, figowiec i winorośl. Najważniejszym regionem uprawy oliwek jest Andaluzja - kraina w południowej Hiszpanii. Figowiec jest uprawiany w strefie śródziemnomorskiej już od czasów starożytnych. Charakterystyczne są także drzewa cytrusowe: pomarańcze, cytryny oraz mandarynki.

Zwierzęta
W strefie śródziemnomorskiej żyje wiele gatunków zwierząt:
w górach:
daniele
kozice
koziorożce
muflony
nad brzegami rzek:
flamingi
kameleony
króliki
dziki
lisy

Kolebka cywilizacji europejskiej
W basenie Morza Śródziemnego powstały jedne z najstarszych cywilizacji świata. Rozwinęły się tu kultury Egiptu, starożytnej Grecji i Rzymu. Dały one początek współczesnej kulturze europejskiej. Obecnie liczne zabytki, łagodny klimat i ciepłe morze przyciągają bardzo wielu turystów. Powodem rozwoju było głównie rolnictwo, ale także filozofia, matematyka oraz literatura w starożytności (III-IV wiek).

Turystyka
Najliczniej odwiedzanymi krajami są Grecja, Włochy, Francja, Hiszpania i Egipt. Chętnie odwiedzane są także Turcja, Tunezja i Chorwacja. Najstarszym i najbardziej znanym regionem turystycznym jest Riwiera. Powstało tu wiele ekskluzywnych hoteli i pensjonatów. Na Riwierze Francuskiej, zwanej także Lazurowym Wybrzeżem, znajdują się takie uzdrowiska jak: Saint-Tropez, Cannes, Antibes oraz Nicea. Na wschód od Lazurowego Wybrzeża ciągnie się Riwiera Włoska z ośrodkami turystycznymi San Remo, Portofino, Rapallo. Popularna jest także Hiszpania - Costa Brava, Costa Blanca, czy Costa del Sol. Licznie odwiedzana jest również hiszpańska wyspa Majorka (Palma de Mallorca). Turystyka przynosi duże zyski, więc wzdłuż wybrzeży powstają nowe kompleksy hoteli i domów wypoczynkowych. Masowa turystyka jest niekorzystna dla środowiska. Budowa ośrodków turystycznych powoduje zniszczenie naturalnego wybrzeża. Bardzo duże zużycie wody w sezonie wakacyjnym doprowadza do wyczerpywania się zasobów wód gruntowych. Oczyszczalnie nie są w stanie oczyścić wszystkich ścieków i zanieczyszczoną wodę wlewa się do morza.

Muzeum cywilizacji śródziemnomorskiej w Marsylii
Muzeum mieści się we wzniesionym na nieużywanym portowym nabrzeżu nowoczesnym budynku oraz w połączonym z nim napowietrznym metalowym tunelem zrekonstruowanym XVII-wiecznym forcie Saint Jean.
Budowa muzeum trwała 13 lat i kosztowała ponad 200 mln euro. Oczekuje się, że obiekt ten, położony w odległości 15 minut jazdy od międzynarodowego portu lotniczego Marsylii, zwiedzać będzie około 300 tys. osób rocznie.
Milion eksponatów, z których połowa pochodzi z nieczynnego już muzeum ludowej sztuki i tradycji w Paryżu, reprezentuje całą geograficzną strefę śródziemnomorską - od Hiszpanii po Izrael i od Bałkanów oraz Turcji po Afrykę Północną. Wiele z nich, w tym zabytki sztuki starożytnej, zostało wypożyczonych z innych muzeów, w szczególności greckich.
źródło: turystyka.wp.pl
Tagi: co to jest; gdzie jest; gdzie leży; gdzie się znajduje; państwa

źródło: Wikipedia (autorzy, na licencji CC-BY-SA 3.0)

Popularne posty z tego bloga

Słowenia

Słowenia, Republika Słowenii (słoweń. Slovenija, Republika Slovenija) – państwo położone w Europie Środkowej, posiadające dostęp do Morza Adriatyckiego. Słowenia należy do NATO od 29 marca 2004, jest też członkiem UE od 1 maja 2004 roku, od 1 stycznia 2007 kraj jest również członkiem strefy euro. Geografia Powierzchnia: ląd: 20 151 km2 woda: 122 km2 całkowita: 20 273 km2 Skrajne punkty: północny 46°53'N, południowy 45°25'N, zachodni 13°23'E, wschodni 16°36'E. Rozciągłość południkowa wynosi 160 km, a równoleżnikowa 245 km, przeciętna szerokość kraju wynosi około 100 km. Długość granic lądowych: Austria: 330 km Chorwacja: 670 km Węgry: 102 km Włochy: 232 km całkowita: 1334 km Długość wybrzeża: całkowita: 46,6 km Największe miasta: Lublana: 278 tys. Maribor: 147 tys. Novo Mesto: 41 tys. Celje: 42 tys. Kranj: 37 tys. Słowenia to w większości kraj wyżynny i górski: 90% powierzchni kraju leży ponad 300 m n.p.m. Najwyższy szczyt to położony w Alpach Jul...

Malta

Malta, Republika Malty (Repubblika ta' Malta, Republic of Malta) – państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii. Ustrój polityczny Malta jest republiką z jednoizbowym parlamentem. Po ostatnich wyborach, które odbyły się w 2013, w parlamencie zasiadają dwie partie: Partia Pracy (Partit Laburista, PL) – 38 mandatów Partia Narodowa (Partit Nazzjonalista, PN) – 29 mandatów Partie te dzielą między siebie mandaty w parlamencie nieprzerwanie od 1971. Oprócz nich istnieją też inne drobne partie m.in.: Alternatywa Demokratyczna (Alternattiva Demokratika, AD) Maltańska Partia Komunistyczna (Partit Komunista Malti, PKM) Od 1 maja 2004 Malta jest członkiem Unii Europejskiej. Podział administracyjny W 1993 roku został ustanowiony podział administracyjny Malty obejmujący Maltę (wyspę) i Gozo. Powstało 68 samorządów, 54 na Malcie i 14 na Gozo. Geografia W skład archipelagu Wysp Maltańskich wchodzą wyspy: Malta, Gozo, Comino, C...

Egipt

Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone. Staroegipska nazwa kraju oznacza „Czarny Ląd” i odnosi się do żyznych gruntów wzdłuż Nilu, będących przeciwieństwem sąsiadującej z nimi pustyni, „Czerwonego Lądu”. Arabskie słowo Miṣr, obecna oficjalna nazwa kraju, ma pochodzenie semickie. Według pierwotnego asyryjskiego rodzaju pisma słowa Misir / Musur są spokrewnione z hebrajskim słowem מִצְרַיִם (Mitzráyim) oznaczającym kraj lub państwo. Początkowe wąskie znaczenie tego słowa, rozumiane jako Egipt Dolny (Dolny Kraj), zostało rozszerzone na cały kraj (Górny i Dolny Egipt). ...